O Albumie

“Czyste Szumienie” – to pierwsza płyta KALINY – wyróżnia się na wielu poziomach; porywa lekkością, imponuje rozmachem, wzrusza i zachwyca – przede wszystkim zaś jest oryginalną, muzyczną propozycją najwyższej próby, wymykającą się klasyfikacjom i pomimo przebojowego potencjału zdecydowanie odmienną od przeważającej większości krajowych produkcji.

Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, choć debiutuje jako wokalistka i autorka zarówno muzyki, jak i tekstów, jako aktorka od wielu lat z powodzeniem występuje zarówno w produkcjach telewizyjnych, jak teatrze czy kinie; odebrawszy także wykształcenie muzycznie; gra na fortepianie i harfie.
Realizacją albumu zajął się jeden z najświetniejszych producentów polskiej sceny muzyki klubowej, Max Skiba, tworząc całość równie przystępną, co wizjonerską.

Nagrywając solo dla wielu cenionych w świecie tanecznych wytwórni, współtworząc (z brytyjską wokalistką Kathy Diamond) grupę The KDMS czy projekt Ciemnogrody, Max od ponad dekady rozwija swoje umiejętności jako muzyk i producent, który czerpiąc z niezliczonych źródeł z talentem unika dosłowności – jego rzadka erudycja pozwala na stworzenie całkowicie oryginalnej całości, równie kosmopolitycznej, co głęboko zakorzenionej w niepodrabialnej, polskiej romantycznej wrażliwości. Współpraca Maksa z Kaliną zaowocowała przede wszystkim wzajemnym zrozumieniem i uzupełnieniem artystycznych wizji – autorka piosenek stała się głosem projektu, aranżer – czujnym uchem.

Wyobraźmy sobie alternatywny, równoległy do znanego nam wrzechświat, w którym popularnymi na całym świecie radiowymi hitami są produkowane przez Giorgio Morodera piosenki Zdzisławy Sośnickiej, Arthur Russell aranżuje płyty Maanamu a Kylie Minogue nagrywa z Andrzejem Korzyńskim w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia… Kilkadziesiąt minut przy radioodbiorniku – lub ulubionym kanale cyfrowego serwisu streamingowego – w takim świecie mogłoby zabrzmieć jak debiutancka płyta Kaliny.

Młoda artystka jako autorka muzyki wspierana niepowtarzalnym talentem Maxa proponuje muzykę pop – lecz poza wpadającymi od razu w ucho i pozostającymi w sercu melodiami nic nie jest tutaj takie, jakie się z oddali wydaje. Rytmy załamują się i powracają w zaskakujący sposób, wielobarwne melodie przenikają się wytryskując neonowymi fontannami na poł naturalnych, po części elektronicznie przemienionych dźwięków, pozornie dobrze znane instrumenty otrzymują nowe, nieznane oblicze. Zarówno konstrukcja piosenek, jak i samej płyty zaskakuje i nie tylko wprawia w ruch ciało, ale i gimnastykuje wyobraźnię.

Pierwsze sekundy “Nawet jeśli” to delikatna wokaliza i skromne dźwięki fortepianu – by po chwili powolny, lecz dobitny elektroniczny rytm poniósł jedyny w swoim rodzaju głos. Nie mija minuta, a kalejdoskop dźwięków przyprawia o zawrót głowy, zaś niespiesznie płynąca melodia pozostaje w pamięci na długo. Po idealnym podkładzie do synchronicznego tańca pod lustrzaną kulą (“Pamiętam Cię”) nastroje studzi refleksyjny, konfesyjny “Cześć Tato” (w którym można usłyszeć Kalinę grającą na harfie) – po czym oszałamiający, letni, futurystyczno-dyskotekowy hymn “Biuro rzeczy znalezionych” przyprawia o narkotyczny zawrót głowy.

Spośród wielości instrumentalnych barw oczywiście wyróżnia się głos wokalistki – czysty, pozbawiony niepotrzebnych ozdobników, silny i pewny, liryczny i zadziorny, ale pozbawiony zmanierowania. To głos śpiewaczki świadomej, której wieloletnie doświadczenie na deskach teatru sprawiło, że czystość i przejrzystość są równie ważne, co moc czy barwa. Kalina nie śpiewa siłowo, ale każde słowo słyszymy wyraźnie nawet w aranżacyjnym gąszczu.

Teksty piosenek, wystarczająco osobiste i odpowiednio uniwersalne nie irytują banałem i nie zawstydzają pseudo-angielszczyzną – ale w umiejętny sposób, z rzadką wrażliwością kreślą obrazy miejskiego życia – pełne radości, ale i pozbawione złudzeń. Kalina i Max umiejętnie dozują napięcie, ich utwory kipią od emocji, są wielowątkowe, wielopłaszczyznowe, słodkie i skomplikowane jak życie i miłość. Kolorowa, nastrojowa płyta, ambitny pop z głową i sercem.

Tracklista:

1. Biuro rzeczy znalezionych
2. Syreni śpiew
3. Nawet jeśli
4. Pamiętam Cię
5. Grille i Tukany
6. Dotykam ziemi stopami
7. Cześć Tato
8. Motylandia
9. Słodkie życie w niebie
10. Bug
11. Twój ojciec nie był myśliwym
12. Czyste szumienie
13. Pamiętam Cię (Jacek Sienkiewicz remix) – bonus track

Sklep EMPIKu: http://www.empik.com/czyste-szumienie-kalina,p1161191266,muzyka-p

Sklep Polskiego Radia: http://sklep.polskieradio.pl/Products/18011-czyste-szumienie.aspx

Singiel promujący album “Biuro rzeczy znalezionych” https://youtu.be/wBxTuCsT09E